+48 602 388 200 info@krakowtourguide.info

Warsztaty, gry i tańce :)

FOLK SHOW każdy poniedziałek i czwartek

Miło mi poinformować, że wracają przedstawienia z naszymi regularnymi wieczorami Folk Show! Kilka ważnych informacji przydatnych po długiej przerwie.
KAŻDY CZWARTEK odjazd o godz. 18:45
MIEJSCE ODJAZDU: centrum Miasta. POWRÓT: około godz. 21:45 w to samo miejsce
CENA: 169PLN/osoba dorosła. 70 PLN/dziecko 6-12 lat. Dziecko poniżej 6 lat – gratis
W CENIE: Przejazd. Opieka pilota. Występ krakowskiego zespołu folklorystycznego
Tradycyjne polskie menu:
– kieliszek wiśniówki na przywitanie
– 3-daniowa kolacja serwowana:
* żurek z ziemniakami i kiełbasą
* kotlet schabowy z opiekanymi ziemniakami i kapustą zasmażaną
* szarlotka na ciepło z lodami
– nielimitowany bufet z napojami: kawa, herbata, woda, kompot, piwo, wino
– nielimitowany bufet z tradycyjnymi daniami polskimi (wystawiony po kolacji): chleb, smalec, ogórki kiszone, wędliny kiełbasy, sery, galaretki drobiowe z warzywami, sałatki, owoce, mix opiekanych pierogów, mix mięs z grilla, zapiekanka ziemniaczana, bigos


Warsztat kulinarny – Pierogi i nie tylko! To jedna z lepszych propozycji dla grup, które dysponują większa ilością czasu i chcą czegoś niestandardowego. Załóżmy, że macie grupę składającą się z uczestników z wielu stron świata i jak tu ich zintegrować w Polsce? Miałam już takie zadania i bardzo łatwo zaradziłam. A mianowicie – wspólna praca, zabawa i jedzenie! To zawsze działa. Mój flagowy produkt – lekcja robienia polskich pierogów – zastępuje w programie wycieczki klasyczny posiłek w restauracji.

  • Organizuje takie warsztaty w Krakowie i Warszawie.
  • Ceny zależą od wielkości grupy i miasta, w którym będą miały miejsce.
  • Prowadzimy warsztaty w każdym języku !!!
  • Dostosowujemy składniki dań do wymagań dietetycznych gości.
  • Oferujemy elastyczne godziny rozpoczęcia warsztatów.

Atrakcje polecane:

  • Warsztaty polskich pierogów
  • Warsztaty polskich nalewek
  • Warsztaty pieczenia i dekorowania pierniczków
  • Kolacje wigilijne połączone z warsztatem robienia pierogów

Jeśli mają Państwo zapytania, chętnie przygotujemy ofertę.
Zapraszam. Anita 🙂 info@krakowtourguide.info

Historia pierogów

Według legendy pierwszy raz pierogi zostały ulepione w III wieku n.e. przez mędrca chińskiej medycyny, Zhanga Zhongjinga, który uznał, że najlepszym lekiem na trapiący jego sąsiadów ból uszu będzie zawinięta w ciasto jagnięcina z chili i leczniczymi ziołami. Do dziś w Chinach panuje zwyczaj witania Nowego Roku talerzem pierogów (Jiao ze). Ci, którzy znajdą w nadzieniu ukrytą monetę mają zgodnie z wierzeniami zapewnione szczęście i pomyślność przez następny rok. Chiński pomysł dotarł do Europy w XIII, a dokładnie do Włoch za pośrednictwem Marco Pola. Do Polski pierwsze pierogi trafiły dzięki kulinarnej fascynacji biskupa Jacka Odrowąża, który zasmakował w nich podczas wizyty w kijowskim klasztorze. Stąd między innymi pojawił
się okrzyk „Święty Jacku z pierogami!”. Jeszcze do niedawna podawaliśmy inne pierogi z okazji wesela (kurniki), inne na stypach (knysze), a inne na zimowy czas kolędowania (koladki).
Pierogi ruskie czy polskie? Ani ruskie ani polskie! tylko Ukraińskie.
Pierogi ruskie przez swoją nazwę kojarzone są z Rosją. Tymczasem nie są one znanym przysmakiem za wschodnią granicą. Obecna ich nazwa wynika z zawirowań historycznych i zmian granic. Ruskie pierogi pochodzą bowiem z Ukrainy, niegdyś zwanej Rusią Czerwoną, stanowiącą część historycznej Rusi Kijowskiej. Pierwsze skojarzenie nazwy zaczęło się zacierać po wojnie, jednak jeszcze nasi dziadkowie i pradziadkowie Ukrainę określali mianem „Rusi”. Pierogi ruskie są zazwyczaj nadziane serem lub ziemniakami z cebulą i przyprawami. W wielu polskich domach po wcześniejszym ich ugotowaniu są również lekko podsmażane.
Z kolei popularne u nas „uszka”, które są jednym z podstawowych składników wigilijnej zupy przygarnęliśmy z Litwy, zwanych tam kołdunami. Poza tym istnieje wiele regionalnych odmian farszu i wciąż powstają nowe rodzaje smaków. Co kraj, to obyczaj. Pierogi możemy znaleźć w wielu państwach na świecie, ale wyróżnia je nadzienie, sposób gotowania czy przyrządzania ciasta. W zależności od kraju mają także swoje specyficzne nazwy i są uznawane za tradycyjny element kuchni narodowej. W Chinach są to won tony, tradycyjnie nadziewane mieloną wieprzowiną, krewetkami i grzybami oraz doprawione sosem sojowym. Japońskie gyoza, smażone często na parze również są nadziewane mięsem ale doprawione imbirem i czosnkiem, a ich sekretem jest bardzo cienkie ciasto. Włosi z kolei zaadaptowali przepis na pierożki w swój charakterystyczny sposób – zmniejszyli je i zaczęli podawać zamiast makaronu. Nadzieniem tortellini lub ravioli jest ricotta, grzyby, mięso, szpinak, albo sezonowe warzywa. Hiszpańskie calzone swoim ciastem nawiązują do pizzy, duże placki nadziewa się i składa w pół na kształt pieroga, a następnie wypieka i podaje z sosem. Meksykańskie empanadas nadziewane są najczęściej mięsnym farszem z warzywami lub serem i smażone w oleju lub pieczone na blasze. Brazylijskie coxina nazwą i kształtem przypominają nóżkę kurczaka. Ciasto na coxiny wyrabia z mąki, jajek oraz bulionu, w którym gotował się kurczak. Tym samym farsz złożony jest z kurczaka oraz kremowego serka naturalnego, a pierożki są panierowane i smażone w głębokim tłuszczu. Żydowskie pierożki kreplach, to klasyczne pierogi ze znanego nam ciasta pierogowego, w kształcie trójkąta, nadziewane najczęściej z dobrze doprawioną wołowiną lub serem, smażone w głębokim tłuszczu. W Grecji są to tiropitakia, pierożki z ciasta filo, nadziewane najczęściej fetą lub innymi serami, doprawione lokalnymi ziołami i pieczone w piekarniku. W  Rosji i na Ukrainie są pielmieni albo wareniki. Pielmieni to rodzaj pierogów z farszem z surowego mięsa. Gdzie gospodyń sześć…  Popularne w Polsce pierogi z kapustą i grzybami można przyrządzić na wiele sposobów. Istnieją dwie szkoły lepienia pierogów. Jedna z nich mówi, że do ciasta nie dodajemy jajka. Ciasto będzie wtedy bardziej elastyczne, a pierogi cienkie. Druga z kolei mówi, że dzięki dodaniu jajka pierogi będą lepsze w smaku, a ciasto będzie miało ładniejszy kolor. Kolejną istotną kwestią jest przygotowanie odpowiedniego farszu. Niektórzy preferują grzyby tylko namoczone, które są już na tyle miękkie, że wystarczy je posiekać i podsmażyć z cebulką. Inni grzyby wolą wcześniej ugotować, by nadzienie było bardziej lekkostrawne. Warto wypróbować różne sposoby przygotowania pierogów i wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada. Niestety zanim pierogi trafią na talerze trzeba się trochę napracować. Wyrobienie ciasta, faszerowanie i lepienie to dość czasochłonny proces.

What are you looking for?